
Чеська технологічна компанія LPP Holding випробувала в бойових умовах дрони, які більше не потребують наведення оператором до цілі, повідомляє чеське видання «e15».
Людей повністю замінює спеціально розроблений та навчений штучний інтелект. Хоча компанія пропонує не лише повітряні, а й наземні дрони, а також власні боєприпаси, їй вдалося випередити конкурентів насамперед завдяки своїм програмним рішенням.
Стверджуються, що безпілотники, ядром яких є штучний інтелект, за кілька місяців добре зарекомендували себе в українській армії, тому LPP почала їх серійне виробництво.
«Звичайно, інші компанії також розробляють дрони з автономною візуальною навігацією на основі штучного інтелекту. Деякі стверджують, що вони готові. Але нікому ще не вдалося успішно використати їх у реальній бойовій обстановці. Ми були найшвидшими», — розповідає співвласник компанії Радім Петраш.
Головною перевагою нових чеських безпілотників є їхня стійкість до глушіння противника. Дрони, керовані штучним інтелектом, не отримують і не передають жодних сигналів. «Вони не зазнають загрози з боку жодних електромагнітних засобів», — додає Петраш.
За словами Якуба Ландовського, виконавчого директора Aspen Institute Central Europe, дрони довели свою незамінність в Україні. «Їхньою слабкістю є зв’язок з оператором, який можна усунути або шляхом забезпечення з’єднання, яке важко перервати, — наприклад, через оптичне волокно, — або шляхом створення повністю автономних дронів», — підтверджує доцільність використання штучного інтелекту Ландовський.

Однак це створює проблему, типову для всіх самокерованих летальних систем. «Це виключення людського фактора з процесу прийняття рішень. Повністю автономний безпілотник може вразити власні сили або цивільних осіб у зоні операцій і не може бути відкликаний», — попереджає колишній посол Чехії в НАТО.
Повідомляється, що ЗСУ вже використали для ураження цілей десятки дронів, керованих штучним інтелектом. Поточна виробнича потужність чеської компанії, де працюють близько 300 співробітників, становить близько п'ятдесяти дронів на місяць, і очікується, що в майбутньому вона зросте. З огляду на погіршення ситуації з безпекою, компанія очікує, що інтерес до безпілотників, стійких до глушіння, різко зросте на світових ринках.
LPP пропонує три типи БпЛА-камікадзе, мозком і пілотом яких є штучний інтелект. Найменший MTS05 — це тактичний безпілотник, призначений для відстаней менше десятків кілометрів. Більший MTS25 з двигуном внутрішнього згоряння вже може пролітати сотні кілометрів. А найбільша MTS40 з ще потужнішим двигуномм може нести боєголовку вагою до 12 кілограмів. Потенціал цієї зброї ще зростає.